Salesforce-მა და Anthropic-მა 26 აგვისტოს გამოაცხადეს გაფართოებული პარტნიორობა Claudeforce, რომელიც Salesforce-ის მომხმარებელთა მონაცემებს, სამუშაო პროცესებსა და მმართველობის წესებს პირდაპირ Claude-ში, Anthropic-ის AI ასისტენტში, ხელმისაწვდომს ხდის. გაშვების ცენტრში დგას Salesforce in Claude — პლაგინი 37 წინასწარ მომზადებული გაყიდვების უნარით, რომელთა მეშვეობითაც გამყიდველები და AI აგენტები Claude-დან გაუსვლელად აფასებენ გარიგების მდგომარეობას, ემზადებიან შეხვედრებისთვის, ანახლებენ გარიგებების ჩანაწერებს და ასრულებენ სხვა ქმედებებს.
Salesforce-ის განცხადებით, პლაგინი Claude-ს რეალურ დროში არსებულ შემოსავლის მონაცემებთან აკავშირებს, რათა გაყიდვების წარმომადგენლებმა ბუნებრივ ენაზე დასმულ კითხვებზე რეალურ ანგარიშის ისტორიაზე დაფუძნებული პასუხები მიიღონ, ზოგადი პასუხების ნაცვლად. კომპანიების თქმით, Salesforce in Claude ონბორდინგის დროსვე ქმნის მორგებულ დეშბორდებს, სადაც ანგარიშისა და გარიგებების მონაცემები ინტერაქტიულ ხედებადაა წარმოდგენილი.
აგენტური პროგრამული უზრუნველყოფისკენ გადასვლა
Salesforce-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა მარკ ბენიოფმა გარიგება შეაფასა, როგორც „მსოფლიოში #1 AI-სა და #1 CRM-ის“ გაერთიანება, ხოლო Anthropic-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა დარიო ამოდეიმ განაცხადა, რომ ინტეგრაცია კომპანიებს საშუალებას აძლევს, „Claude მომხმარებელთა ინფორმაციაზე მიმართონ … და გამოიყენონ ის ბიზნესის რეალურად სამართავად და გასაზრდელად“. Salesforce-ის აპლიკაციებისა და მარკეტინგის პრეზიდენტმა პატრიკ სტოუქსმა აღნიშნა, რომ როცა მომხმარებლები ტრადიციული ინტერფეისის ნაცვლად აგენტურ ინტერფეისზე გადადიან, ღირებულება მკვეთრად იზრდება.
Salesforce in Claude ამჟამად ხელმისაწვდომია მხოლოდ შერჩეული საპილოტე მომხმარებლებისთვის, ღია ბეტა-ვერსია დაგეგმილია 2026 წლის სექტემბერში, ხოლო წლის ბოლომდე მეტი მზა უნარის დამატებაა მოსალოდნელი. ფასები და პაკეტირება საბოლოოდ ჯერ არ არის განსაზღვრული. კომპანიებმა ასევე განაცხადეს, რომ გეგმავენ დამატებით ინტეგრაციებს Claude-ის, Salesforce-ისა და Slack-ის შორის.
კორპორატიული AI-ის უფრო ფართო ტალღის ნაწილი
განცხადება Anthropic-ის პირველი მომგებიანი კვარტლის შემდეგ, სულ რაღაც რამდენიმე დღეში გაკეთდა, როცა კომპანიის შემოსავალმა $11.5 მილიარდს გადააჭარბა. კონკურენტებიც აჩქარებენ AI ასისტენტების ჩაშენებას ბიზნეს პროგრამულ უზრუნველყოფაში — მაგალითად, Google-მა Gemini კონკრეტული ინდუსტრიებისთვის განკუთვნილ კორპორატიულ ხელსაწყოებში ჩააშენა. Salesforce-სთვის ეს პარტნიორობა ფსონია იმაზე, რომ მომხმარებლები სულ უფრო მეტად მართავენ კლიენტებთან ურთიერთობებს დიალოგური AI აგენტების მეშვეობით, ტრადიციული პროგრამული ინტერფეისების ნაცვლად. განცხადების შემდეგ, კვარტლური პროგნოზზე მაღალი შედეგების ფონზე, Salesforce-ის აქციები ბირჟის დახურვის შემდგომ ვაჭრობაზე გაიზარდა.

Salesforce and Anthropic announced Claudeforce on August 26, an expanded partnership that puts Salesforce’s customer data, workflows and governance rules directly inside Claude, Anthropic’s AI assistant. The launch centers on Salesforce in Claude, a plugin with 37 prebuilt sales skills that sellers and AI agents can use to review deal health, prepare for meetings, update pipeline records and take other actions without leaving the Claude interface.
According to Salesforce’s announcement, the plugin connects Claude to live revenue data so sales reps can ask natural-language questions and get answers grounded in actual account history rather than generic responses. The companies said Salesforce in Claude also builds customized dashboards during onboarding, pulling a customer’s account and pipeline data into interactive views.
A shift toward agentic software
Salesforce CEO Marc Benioff described the deal as bringing together “the world’s #1 AI and #1 CRM,” while Anthropic CEO Dario Amodei said the integration lets companies “point Claude at customer information … and use it to actually run and grow their businesses.” Salesforce’s Patrick Stokes, president of applications and marketing, said value increases sharply once customers move from Salesforce’s traditional interface to an agentic one.
Salesforce in Claude is currently available to a select group of pilot customers, with an open beta planned for September 2026 and additional prebuilt skills expected later in the year. Pricing and packaging have not been finalized. The companies also said they plan further integrations spanning Claude, Salesforce and Slack.
Part of a broader enterprise AI push
The announcement lands days after Anthropic reported its first profitable quarter, with revenue topping $11.5 billion, and as rivals race to embed AI assistants into business software — Google, for instance, has built Gemini into enterprise tools for specific industries. For Salesforce, the tie-up is a bet that customers will increasingly manage customer relationships through conversational AI agents rather than traditional software interfaces. Salesforce shares rose in extended trading after the announcement, alongside stronger-than-expected quarterly earnings.