OpenAI-მ 17 აგვისტოს განაცხადა, რომ აფინანსებს 14 დამოუკიდებელ კვლევით პროექტს, რომლებიც შეისწავლიან, როგორ შეიძლება შეცვალოს ხელოვნურმა ინტელექტმა ეკონომიკები და საზოგადოებები. კომპანია გამოყოფს $1 მილიონს პირდაპირი გრანტების სახით და დამატებით $1 მილიონამდე OpenAI-ს API კრედიტების სახით.
გრანტის მიმღებები აშშ-ში, ევროკავშირში, ბრაზილიაში, სინგაპურსა და სამხრეთ კორეაშია დაფუძნებული და 400-ზე მეტი განაცხადიდან შეირჩნენ — აცხადებს OpenAI. შერჩეულ ჯგუფებს ექვსი თვე აქვთ, რომ ზოგადი პოლიტიკური იდეები კონკრეტულ სამუშაოდ აქციონ და შეისწავლონ, რა შეიძლება რეალურად განხორციელდეს და რა ღირებულებით. შედეგების გამოქვეყნება 2027 წელს იგეგმება.
ვინ მიიღო დაფინანსება
დაფინანსებულთა სია მთელ იდეოლოგიურ სპექტრს მოიცავს. აშშ-ში American Enterprise Institute-ი Urban Institute-თან ერთად შეისწავლის, როგორ არღვევს AI შრომის ბაზარს, ხოლო Progressive Policy Institute შეიმუშავებს „პირზე დაფუძნებულ შეღავათების სისტემას“, რომელიც AI-ის გავლენით შეცვლილ შრომის ბაზართან ერთად უნდა ფუნქციონირებდეს. აშშ-ის მიმღებთა შორისაა ასევე Tax Foundation.
უსაფრთხოებაზე ორიენტირებულ მიმღებებს შორისაა Nuclear Threat Initiative, Institute for Security and Technology და Council on Strategic Risks — ისინი შეისწავლიან AI-ის გავლენას ბიოუსაფრთხოების რისკებსა და უსაფრთხოების ზედამხედველობაზე. ევროპაში Centre for European Policy Studies და European Centre for International Political Economy მსგავს საკითხებს ევროკავშირის წესების ჭრილში შეისწავლიან. საერთაშორისო ჯგუფს ავსებენ სინგაპურის Nanyang Technological University, სამხრეთ კორეის Yonsei University და ბრაზილიის ორი ინსტიტუცია — Instituto de Matemática Pura e Aplicada და სან-პაულუს უნივერსიტეტთან აფილირებული საკვლევი საავადმყოფო.
უფრო ფართო პოლიტიკური ინიციატივის ნაწილი
გრანტები OpenAI-ის 2026 წლის აპრილის ნაშრომში „ინდუსტრიული პოლიტიკა ინტელექტის ეპოქისთვის“ მიცემული დაპირების გაგრძელებაა — ნაშრომში კომპანიამ წამოაყენა ისეთი იდეები, როგორიცაა საჯარო სიმდიდრის ფონდები და მოკლე სამუშაო კვირა, რომლებიც AI-ის ეკონომიკურ სარგებელს უფრო ფართოდ გაანაწილებდა. OpenAI-ის განცხადებით, მიზანია, რომ AI-ის დანერგვასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებები დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და საჯარო განხილვის შედეგად მიიღებოდეს და არა მხოლოდ ტექნოლოგიური კომპანიების მიერ.
ეს პროგრამა უერთდება უფრო ფართო ტენდენციას, როცა AI ლაბორატორიები და მთავრობები აფინანსებენ გარე პოლიტიკურ კვლევებს AI-ის დისრუფციულ გავლენაზე — მსგავსად ავსტრალიის ახლადწამოწყებული AI სამეფო კომისიისა და აშშ-ის ენერგეტიკის დეპარტამენტის ინიციატივისა, დააფინანსოს ღია AI მოდელები საჯარო კვლევისთვის.

OpenAI said on August 17 that it is funding 14 independent research projects studying how artificial intelligence could reshape economies and societies, backing them with $1 million in direct grants plus up to $1 million more in OpenAI API credits.
The recipients, based in the United States, the European Union, Brazil, Singapore and South Korea, were chosen from more than 400 applications, according to OpenAI. Selected teams have six months to turn broad policy proposals into concrete work, examining what could realistically be implemented and at what cost, with findings expected to be published in 2027.
Who got funded
The list spans the ideological spectrum. In the United States, the American Enterprise Institute is partnering with the Urban Institute to study how AI is disrupting the workforce, while the Progressive Policy Institute will design a “person-based benefits system” meant to function alongside an AI-altered labor market. The Tax Foundation is also among the US grantees.
Security-focused recipients include the Nuclear Threat Initiative, the Institute for Security and Technology and the Council on Strategic Risks, which will examine AI’s effect on biosecurity risk and safety oversight. In Europe, the Centre for European Policy Studies and the European Centre for International Political Economy will study similar questions under EU rules. Nanyang Technological University in Singapore, Yonsei University in South Korea, and two Brazilian institutions — the Instituto de Matemática Pura e Aplicada and a University of São Paulo-affiliated research hospital — round out the international cohort.
Part of a broader policy push
The grants follow up on a promise OpenAI made in its April 2026 paper “Industrial Policy for the Intelligence Age,” which floated ideas such as public wealth funds and a shorter work week as ways to spread AI’s economic gains more broadly. OpenAI said the goal is to make sure decisions about how AI is deployed are shaped by democratic institutions and public debate rather than by technology companies alone.
The program adds to a wider pattern of AI labs and governments funding outside policy work on AI’s disruptive effects, following moves like Australia’s newly launched AI Royal Commission and the US Energy Department’s own push to fund open AI models for public research.