Anthropic-მა 4 აგვისტოს მარიანო-ფლორენტინო „ტინო“ კუელიარი კომპანიის პირველ გლობალურ საქმეთა დირექტორად დანიშნა — კომპანიის განცხადებით, ის პასუხისმგებელი იქნება პოლიტიკურ საკითხებზე, საერთაშორისო ჩართულობასა და სამთავრობო ურთიერთობებზე იმ ფონზე, როცა კომპანია ვაშინგტონთან ურთიერთობაში სირთულეებს აწყდება.
კუელიარი Anthropic-ს კარნეგის საერთაშორისო მშვიდობის ფონდიდან უერთდება, სადაც ცოტა ხნის წინ პრეზიდენტის თანამდებობა დატოვა. Anthropic-ის ცნობით, მანამდე ის კალიფორნიის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე იყო, მონაწილეობდა პრეზიდენტის სადაზვერვო საკონსულტაციო საბჭოსა და სახელმწიფო დეპარტამენტის საგარეო საქმეთა პოლიტიკის საბჭოს მუშაობაში და სამ ადმინისტრაციას ურჩევდა. ის შვებულებაში გადის სტენფორდის სამართლის სკოლაში პროფესორის თანამდებობიდან, სადაც ასევე სტენფორდის ადამიანზე ორიენტირებული ხელოვნური ინტელექტის ინსტიტუტის უფროსი თანამშრომელია.
დანიშვნას წინ უსწრებდა კუელიარის მოკლევადიანი წევრობა Anthropic-ის Long-Term Benefit Trust-ში — კომპანიის მისიაზე მეთვალყურეობის დამოუკიდებელ ორგანოში, რომელსაც ის მხოლოდ იანვარში შეუერთდა, სანამ ახალ საოპერაციო თანამდებობაზე გადავიდოდა. ტრასტს ცოტა ხნის წინ ფედერალური სარეზერვო სისტემის ყოფილი თავმჯდომარე ბენ ბერნანკეც შეუერთდა.
Anthropic-ის ჩვეულებრივზე რთული პერიოდი მთავრობასთან ურთიერთობაში
დანიშვნა ხდება მაშინ, როცა Anthropic ვაშინგტონთან ჩვეულებრივზე რთულ ეტაპს გადის. წელს ადრე პენტაგონმა კომპანიის ტექნოლოგიის ნაწილი შავ სიაში შეიყვანა, ხოლო ფედერალურმა ექსპორტის კონტროლის დროებითმა დირექტივამ მისი უმაღლესი დონის მოდელების საზღვარგარეთ გაყიდვა დროებით შეაჩერა — შეფერხება იმდენად სერიოზული აღმოჩნდა, რომ ავსტრიამ ევროკავშირს მოუწოდა, Anthropic ალტერნატიულ ბაზად ევროპაში მიეღოთ. საჯარო ინფორმაციით, Anthropic-მა და OpenAI-მ წელს ფედერალურ დონეზე ლობირების ხარჯები რეკორდულ მაჩვენებლამდე გაზარდეს.
კუელიარი დაბაზირებული იქნება Anthropic-ის სან-ფრანცისკოს შტაბ-ბინაში და ანგარიშვალდებული იქნება კომპანიის პრეზიდენტის, დანიელა ამოდეის წინაშე. „ტინომ კარიერა მთლიანად საჯარო ინსტიტუტების დახმარებას მიუძღვნა, რომ ცვლილებების პერიოდში დაფიქრებულად და პრაგმატულად ემოქმედათ,“ — განაცხადა ამოდეიმ განცხადებაში.
კუელიარმა ეს ნაბიჯი შეაფასა, როგორც შესაძლებლობა, ხელი შეუწყოს იმის განსაზღვრას, თუ როგორ უნდა უპასუხონ დემოკრატიულმა მთავრობებმა მოწინავე ხელოვნური ინტელექტის განვითარებას. „დემოკრატიებმა თავად უნდა განსაზღვრონ პირობები, რომლითაც ეს ტექნოლოგია განვითარდება, და ამჟამად ამ საქმის კეთებისთვის Anthropic-ზე უფრო მნიშვნელოვანი ადგილი არ არსებობს,“ — თქვა მან.

Anthropic named Mariano-Florentino “Tino” Cuéllar as its first Chief Global Affairs Officer on August 4, putting him in charge of policy work, international engagement and government relationships as the company works through a run of friction in Washington, according to a company announcement.
Cuéllar arrives from the Carnegie Endowment for International Peace, where he recently stepped down as president. He previously served as a justice of the Supreme Court of California, sat on the President’s Intelligence Advisory Board and the State Department’s Foreign Affairs Policy Board, and has advised three US presidential administrations, Anthropic said. He is taking a leave of absence from his professorship at Stanford Law School, where he also holds a senior fellowship at the Stanford Institute for Human-Centered Artificial Intelligence.
The appointment follows a brief stint on Anthropic’s Long-Term Benefit Trust, the independent body that oversees the company’s mission. Cuéllar joined the trust only in January before moving into this new operating role, alongside the trust’s other recent addition, former Federal Reserve chair Ben Bernanke.
A rockier stretch of government relations
The hire lands as Anthropic works through a harder-than-usual patch with Washington. The Pentagon blacklisted some of the company’s technology earlier this year, and a brief federal export-control directive temporarily halted sales of its top-tier models abroad — a disruption serious enough that Austria lobbied the EU to host Anthropic as an alternative base. Anthropic and OpenAI have also both pushed federal lobbying spending to record levels this year, according to public disclosures.
Cuéllar will be based at Anthropic’s San Francisco headquarters and report to company president Daniela Amodei. “Tino has spent his career helping public institutions respond to times of change with thoughtfulness and pragmatism,” Amodei said in the announcement.
Cuéllar described the move as a chance to help shape how democratic governments respond to advanced AI. “Democracies must set the terms on which this technology advances, and there is no more consequential place to be shaping that work right now than Anthropic,” he said.